Strácate pamäť?

 

Blíži sa termín dokončenia vášho projektu a vy znova bojujete s časom. Už sa zdá, že ste vychytali všetky muchy, ale vždy keď sa pokúsite vykresliť celú zostavu alebo veľkú podzostavu, vaša pracovná stanica sa začne správať rovnako ako vaše auto, keď mu dôjde benzín. Začne sa plaziť, nie príliš nadšene prskať a potom sa zastaví — nedostatok pamäte.

Až doteraz mali užívatelia systému Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER) len veľmi málo možností, ako odstrániť tieto nepríjemné problémy


Najznámejší spôsob.
Väčšinou je maximálna alokovaná hodnota pamäte pri 32-bitových verziách operačných systémov Windows XP Professional stanovená len na 4 GB (pričom samotný operačný systém používa 2 GB). Tento fakt nám hovorí to, že môžete stráviť hodiny vylaďovaním a nastavovaním vášho systému v márnych pokusoch vyžmýkať z neho aj ten posledný zvyšok vzácnej voľnej pamäte a dúfať, že sa vám ju podarí využiť aspoň po dobu, kým vytvoríte a rozanalyzujete váš model. Alebo sa môžete pokúsiť model rozdeliť na menšie, pre pamäť oveľa prijateľnejšie kúsky, ale tiež to nie je ideálne riešenie. Tento proces je časovo a finančne náročný a vyžaduje si samostatnú správu jednotlivých súčiastok, pričom je potrebné použiť množstvo predpokladaných parametrov, odvodených z iných podzostáv. Vznikajúce predpoklady, aj ak sú postavené na veľmi dobrom základe, môžu byť problematické. Čo je však horšie, nikdy si nebudete istí, či sa celá zostava bude správať podľa vašich predpokladov, až kým nebude na svete prvý prototyp.

Situácia sa zlepšuje. Hlavu hore, svitá na lepšie časy. Nedávne predstavenie kompatibilnej a cenovo dostupnej 64-bitovej technológie úplne rozbilo túto umelú pamäťovú bariéru. Na svedomí to má spolupráca spoločností HP, Intel a PTC.

Kombinácia natívnej 64-bitovej verzie systému Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER) Wildfire, pracovných staníc HP so 64-bitovým procesorom Intel® Xeon™ a operačného systému Microsoft Windows XP Professional x64 Edition, prináša v porovnaní s rovnakými pracovnými stanicami s 32-bitovými operačnými systémami a aplikáciami výrazne vylepšenia čo do celkového výkonu a jednoduchosti používania.

Najnovšie výkonové testy OCUS odhalili 15 percentné zvýšenie celkovej rýchlosti. A v posledných testoch 64-bitovej verzie systému Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER) Structural and Thermal bolo zvýšenie výkonu ešte výraznejšie — hodnota sa pohybuje v rozsahu 23 až 38 percent. Tieto výkonové vzrasty má na svedomí 64-bitová technológia, pretože táto dokáže lepšie spracovať úlohy na spracovanie údajov, čo má za následok väčší a rýchlejší dátový tok. Nové pracovné stanice dokážu v porovnaní so starými 32-bitovými systémami pracovať s obrovskými množstvami údajov, redukujú úzkoprofilové spracovanie údajov a čas potrebný na výmenu údajov medzi pamäťou a pevným diskom. Všetci dobre vieme, že väčšia priepustnosť znamená vyššiu produktivitu.

Hlavným rozdielom medzi 32-bitovým a 64-bitovým operačným systémom Windows je podpora pamäte. V súčasnosti je 32-bitový Windows schopný podporovať až 4 GB pamäte, pričom pre každý procesor je schopný vyhradiť až 2 GB. Na druhej strane Windows XP Professional x64 Edition je schopný podporiť až 128 GB pamäte RAM, s potenciálom podpory až 16 terabajtov virtuálnej pamäte.

Unikátnou charakteristikou procesorovej architektúry pri podpore systému Windows XP Professional x64 Edition je schopnosť prevádzkovať 32-bitové a 64-bitové aplikácie rovnako dobre. Napríklad, PC s operačným systémom Windows XP Professional x64 Edition beží rovnako dobre, alebo rýchlejšie ako 32-bit procesor pri mnohých natívnych 32-bit aplikáciách, pričom v budúcnosti umožní spúšťať natívne 64-bitové aplikácie. Týmto je zabezpečená flexibilita používania 32-bitových a 64-bitových aplikácií.

Systémy založené na operačnom systéme Windows XP Professional x64 Edition je možné používať v existujúcich Windows sieťach a spravovať ich spolu s 32-bitovými systémami pomocou rovnakých administratívnych nástrojov, takže sa znížia celkové náklady na údržbu a správu dvoch systémov. Pre vývojárov je vývojové prostredie virtuálne identické s vývojovým prostredím pre 32-bitové aplikácie pre Windows, pretože programové rozhranie Microsoft Win64 (API) je rovnaké ako Microsoft Win32 API. Existujúce programové rozhrania boli do určitej miery modifikované, aby dokonale využili možnosti platformy, na ktorej bežia. Inými slovami, písať kód pre 64-bitový Windows je ako písať kód pre 32-bitový Windows. Nový systém zabezpečuje cezhraničnú spoluprácu 32- a 64-bitových aplikácií pre situácie ako je prenos elementov a COM. Avšak 32-bitové procesy nedokážu využívať 64-bitové dynamické knižnice (DLL) a 64-bitové procesy nedokážu využívať 32-bitové DLL. Taktiež niektorí vývojári tvrdia, že 64-bitové systémy v skutočnosti spracovávajú údaje oveľa pomalšie než 32-bitové systémy, avšak tieto obmedzenia sa vzťahujú len na niekoľko málo aplikácií.

Vylepšenie je oveľa zreteľnejšie pri práci s veľkými zostavami a modelmi. Modely, ktoré by určite rozkašlali vašu 32-bitovú stanicu, bežia pod 64-bitovým systémom vďaka výnimočnej adresovateľnosti pamäte bez najmenšieho zaváhania. Najnovšie 64-bitové procesory Intel Xeon a pracovné stanice s operačným systémom Windows dokážu adresovať teoreticky až 18 miliárd GB a prakticky desiatky GB bez problémov. Pri rozširovaní pamäte vás už nebude obmedzovať operačný systém, ale priestor skrine vášho počítača. A dokonca aj tento problém sa pomaly vytráca.

Čo to znamená pre vás. Prechod na pracovné stanice HP s procesormi Intel Xeon a 64-bitovým operačným systémom Windows a 64-bitovými aplikáciami ako je Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER) Wildfire vám pomôžu rýchlejšie vykonať vašu prácu, v stabilnejších podmienkach a pri minimálnej možnej chybovosti.

“Veľmi úzko spolupracujeme s kľúčovými zákazníkmi na testovaní tohto nového riešenia. Pre užívateľov systému Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER) znamená rozšírenie pamäte oveľa slobodnejšiu prácu so zostavami, vykonávanie rôznych analýz a zmenu návrhov, čo v konečnom dôsledku výrazne znižuje trvanie vývojového cyklu,” hovorí Jim Zafarana, viceprezident oddelenia celosvetového marketingu pracovných staníc spoločnosti HP.

Ďalší prechod? Určite sa pýtate, ako sa dá zvládnuť prechod z 32-bitov na 64-bitov. Veď v podstate všetci máme 32-bitové aplikácie, ktoré si ešte nemôžeme dovoliť vymeniť za novšie a 64-bitové alternatívy majú ešte ďaleko k bežnému štandardu.

Ale správy z budúcnosti sú pozitívne: Najnovšie pracovné stanice HP vám umožnia používať väčšinu vašich bežných 32-bitových aplikácií spolu s 64-bitovými riešeniami bez akejkoľvek straty na výkone.

Základom tejto revolučnej myšlienky je úzky vzťah medzi jednotlivými technologickými lídrami. Spoločnosti HP a Intel spolupracovali niekoľko rokov na vývoji 64-bitových technológii spracovania údajov. Taktiež spolupracovali so spoločnosťami PTC a Microsoft, aby zabezpečili čo najlepšiu spoluprácu hardvéru, operačného systému a aplikácií, z čoho v konečnom dôsledku máte najväčší úžitok vy, užívatelia systému Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER).