Vyváženosť medzi životom a prácou: Ako čo najlepšie využiť čas pri regenerovaní


Ak máte povahu ako ja, určite máte už dosť všetkých tých článkov o “najdokonalejších postupoch” a “CAD štandardoch” zapĺňajúcich naše obľúbené časopisy o konštruovaní. Každý sa snaží urobiť čo najlepšie Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER) modely, ktoré sa regenerujú rýchlo, efektívne a bez problémov. Zdá sa, že existuje presný postup pre každé stlačenie klávesy a kliknutie, ktoré môže Pro/USER urobiť.
K tomu môžem povedať len jedno. Je načase mať v práci aj trochu zábavy.

Stačí sa naučiť precíznu techniku „regenersurfing“ – takzvané surfovanie na vlnách regenerácie. O čom je táto nová technika? Poďme sa pozrieť, čo na to hovorí definícia …

regenersurfing
(rê·jen·er·sir·fin): Skutok vytvorenia dlhých regeneračných cyklov CAD softvéru so zámerom surfovania vo vodách Internetu ako náhradnej činnosti vypĺňajúcej "čakanie."

Zamyslite sa nad tým. Čo môže byť lepšie než príležitostné surfovanie na webe, pričom vytvárate ilúziu neuveriteľne konštruktívnej práce? Váš šéf si myslí, že intenzívne pracujete na nejakej komplexnej zostave, pričom vy v podstate strávite celý deň nakúkaním do kuchyne stránok s vtipmi alebo hokejovými novinkami.

Našťastie pre vás som strávil niekoľko rokov zdokonaľovaním tejto techniky a teraz sa s vami o tieto skúsenosti podelím. Hlavnou zásadou regensurfingu je využívanie konštrukčných postupov, ktoré zmätú Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER). Takže len pre vás som dal dokopy zoznam odskúšaných spôsobov ako predĺžiť čas regenerácie a zvýšiť tak váš pôžitok pri surfovaní.
 

 

Tip č. 1. Roztočte kótovací kolotoč a nechajte ho krútiť sa.

 
Ak by ste sa ponáhľali a mali vypočítať výsledok jedného z dvoch nasledujúcich výrazov, ktorý by ste počítali radšej?

0.50/0.125

alebo

0.4999987/0.1250012

Ak ste si vybrali ten druhý, buď túžite po poriadnom treste alebo ste matematicky génius s vedrom voľného času.
Možno si pomyslíte, “Veď toto počíta počítač a nie človek.” Správne; počítače sú extrémne rýchle. Ale vezmite do úvahy tú obrovskú kopu výpočtov, ktorú musí Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER) zvládnuť už pri trošku komplikovanejšom prvku. Keď sa výrazy vyššie uvedeného charakteru nakopia, určite sa značne podpíšu na celkovom čase regenerácie, hlavne keď to skombinujete s jemne prehnaným nastavením presnosti výpočtu.

Takže keď budete nabudúce pracovať v skicári, namiesto jednoducho deliteľného trojciferného čísla nasadnite na kótovací kolotoč a poriadne ho rozkrúťte. Pre extra dávku zábavy najradšej nastavím šesť desatinných miest a hodnoty kót naplním telefónnymi číslami svojich priateľov.

 

Tip č. 2. Zamotajte nitky cirkulárnymi referenciami.


Už ste niekedy počuli tvrdenie, “Nemôžeš byť svojou vlastnou matkou…ak zmanipuluješ čas, mohol by si v podstate zmiznúť”?
V biológii je toto tvrdenie pravdivé takmer pre každú formu života, okrem améby a jednobunkových prvokov. Našťastie pre tých, ktorí chcú predĺžiť čas regenerácie v systéme Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER), komponent môže byť svojím vlastným rodičom a to vďaka malej chybičke výkonnostnej krásy známej ako cirkulárna referencia.

Cirkulárna referencia väčšinou vzniká, keď predefinujete referencie prvku alebo komponentu na iný prvok alebo komponent, ktorý bol vytvorený neskôr. Inými slovami, je to pomýlený vzťah rodič-potomok. Pri regenerácii zostavy sa Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER) redundantne zamotá v slučke, aby dokázal potvrdiť dané umiestnenie. Je to CAD verzia svetového problému so sliepkou a vajcom.

Samozrejme, že pochopiť čo je to cirkulárna referencia je jedna vec. Vedieť ako ju vytvoriť, je vec druhá. Ponúkam vám niekoľko zaručených spôsobov vytvárania zostáv, na ktoré by bol pyšný aj sám Woody Allen.

(2a) Vyberte si čo sa vám páči.

Chaos v strome modelu je kľúčom k pomalej regenerácii, takže musíte medzi sebou prepojiť čo najviac absolútne nesúvisiacej geometrie. Pri práci so zostavou majte na pamäti vzťah rodič potomok. Veďte súvislosti od rovnakých objektov na rôznych úrovniach v zostavnej štruktúre bez použitia logicky zdieľaných geometrických prvkov ako je externá kopírovaná geometria (External Copy Geometry). Skutočne nádhernou vecou je, že tu sa ani nemusíte snažiť vytvárať cirkulárne referencie. Je to jednoduché. Nechajte vašu myš upadnúť do klikacieho amoku a ani sa nenazdáte a budete mať krásne dlhý .crc súbor.

Nezabudnite, že čím viac slučiek v cirkulárnej referencii, tým lepšie. Pokúste sa zainteresovať komponenty do čo najviac potomkov s problematickými vzťahmi. Nebojte sa posunúť v zostavnej štruktúre hore alebo dolu aj o niekoľko úrovní. Pri troche šťastia sa váš strom modelu zmení na misku so špagetami a vy budete na ceste k víťazoslávnemu, pár hodinovému zastaveniu celého programu Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER).

(2b) Reštrukturalizujte chaoticky.

Ďalší vynikajúci spôsob tvorby cirkulárnych referencií je nedbanlivé používanie nástroja na zmenu štruktúry hierarchie v strome modelu. Nie je to síce konzistentný vrah výkonu, ale v prípade správneho používania dokáže narobiť riadny neporiadok.
Ako prvé stačí „nenápadne“ vytvoriť „neúmyselnú“ externú referenciu pri voľbe referenčných prvkov. Potom už veľmi jednoducho stratíte prehľad o tom, čo je kde a s čím prepojené. Keď neskôr niečo zmeníte, BUM!!! Zostava sa stane nestabilnou.

Za druhé, môžete prinútiť referencie aby "hore po strome" a vytvorili tak rôzne vzťahy smerujúce zdola smerom nahor, ktoré určite predĺžia regeneračný čas. Pri štruktúre modelu, ktorá je postavená na filozofii „bottom-up“ bude systém pravdepodobne potrebovať načítať celé zostavy, ktoré by v opačnom prípade nepotreboval. Toto môže spôsobiť problémy ľuďom snažiacim sa súčasne pracovať na súvisiacich modeloch. Taktiež to môže skončiť monopolizáciou najvrchnejších zostáv a dokonca to môže spôsobiť problémy v systéme Pro/INTRALINK alebo Windchill v podobe tvorby cirkulárnych závislostí. Túto techniku použite na podmínovanie základných postupov a praktík top-down dizajnu v súčinnosti s dokonalým pohŕdaním nimi.

 

Tip č. 3. Dajte si záležať na malých vecičkách.


Prvky ako skrutkovice, ktoré sa používajú na tvorbu závitov, vysunuté texty a komplikovanejšie zaoblenia sú vynikajúce na reprezentáciu vizuálneho aspektu dizajnu. Výsledkom je, že väčšina konštruktérov si buď spraví zjednodušenú reprezentáciu, aby tieto prvky nezavadzali v pamäti alebo použite kozmetické prvky akými sú napríklad krivky.
Tieto prvky sú vašimi špeciálnymi priateľmi, pretože ich regenerácia trvá naozaj dlho. Keďže nám ide hlavne o zníženie efektivity a výkonu, je potrebné tieto nepotrebné prvky modelovať vždy keď je to čo len trošku možné. Za všetky aplikácie tejto perfektnej techniky uvediem žiarivý príklad, keď jeden starý dobrý regensurfer dokonale namodeloval sieťovinu presýpacieho sitka triedičky vlákno po vlákne.

 

Tip č. 4. Zanechajte značku.


A v neposlednom rade dajte ľuďom vedieť, že je to váš neporiadok. Zanechajte na každej súčiastke váš osobný odtlačok. Ponechajte vo vašich modeloch staré prvky ako zdieľané dáta, nepoužité pomocné prvky a ostatný odpad. Nebojte sa postaviť si hlavu. Zanechajte staré nápady iným v podobe potlačených prvkov a komponentov.

Jednou z najefektívnejších techník, ktorú môžete použiť, je ukryť zakopané prvky do iných prvkov. Napríklad, namodelujte skrutkovicu normálovo ku komplikovanej pomocnej krivke a potom si dajte dobre záležať na tom, aby bola dokonale vpasovaná do základov vášho modelu.
Aj keď sa väčšina tejto vašej námahy nezobrazí v grafickom okne, určite bude usilovne pracovať v pozadí na rapídnom predĺžení času regenerácie.

 

Späť do reality


Už ste si určite uvedomili, že toto všetko je žart. Nazvite to ako chcete — inžinierska satira, konštruktérska komédia alebo hlúpy humor — smiech možno bude jediná vec, ktorá vám pomôže preklenúť deň plný riešenia zlyhaných regenerácií a korekčných postupov. Tak ako všetko ostatné v živote, aj tieto problémy je možné zmierniť, ak sa trošku odľahčia humorom.

 

Faktom však stále zostáva, že užívatelia systému Creo Elements/Pro (predtým Pro/ENGINEER) si dokážu vypracovať neskutočne zlé návyky, ktoré dokážu priviesť ich kolegov do blázinca. Pod tlakom blížiacich sa termínov dokážu robiť veci hlava-nehlava a dokonca úplne ignorovať podnikovú štandardizáciu. Dopad týchto zlých konštruktérskych postupov vždy kompletne vypláva na povrch. Niekedy k tomu stačí len predniesť bláznivú myšlienku úmyselnej tvorby chaosu.

Ale ak si nemyslíte, že toto je zábavné, možno by ste potrebovali viac starostlivosti než si myslíte. Berte to ako intervenciu. Stačí mať otvorenú myseľ a opýtať sa sám seba, “Je to aj môj prípad?” Ak je odpoveďou áno, pravdepodobne spôsobujete oveľa viac problémov, než si uvedomujete.