Pioneer Research® sa zahĺbil do 3D konštruovania vďaka systému Pro/Engineer


Výskum – Pioneer, Moorestown, New Jersey

Už 25 rokov Pioneer navrhuje a vyrába na svete najpopulárnejšie podmorské fotoaparáty s príslušenstvom. V roku 1993 uviedla spoločnosť podmorský digitálny fotoaparát, ktorý začal revolúciu v oblasti podmorskej fotografie a umožnil zachytávať krásy podmorského sveta vo vysokej kvalite.

Skrátiť čas umiestňovania na trh

Pre splnenie požiadaviek trhu – teda uviesť kompaktný, ľahký a plne vybavený vodeodolný digitálny fotoaparát - potrebovala spoločnosť Pioneer Research vyvinúť obal, ktorý by nielen chránil samotné vnútro fotoaparátu, ale bol aj úplne vodeodolný a zvládol by tlak vody až do hĺbky 60 km. Ergonomickosť a jednoduchosť použitia boli nevyhnutnosťou, rovnako aj inovačné prvky, ktoré by zvýšili kvalitu obrázkov, dokonca aj v nepriaznivých svetelných podmienkach vodného prostredia. A celkom určite – fotoaparát musí byť na trhu v čase otvorenia nákupnej sezóny pre dovolenku 2005.

Obrovská publicita pre SeaLife DC 500

S použitím systému Pro/Engineer spoločnosť Pioneer Reasearch vytvorila nový dizajn, ktorý nie je len kompaktnejší, ale má jednoduchšie použitie, ergonomické ovládacie prvky a 5cm širokú LCD obrazovku. Vďaka optimalizovanému projektu vývoja produktu, nový fotoaparát nielen splnil požiadavky na predaj, ale celá produkcia pre rok 2005 sa vypredala v priebehu niekoľkých týždňov.
Keď prišiel Nate Bloch, manažér konštrukcie, do Pioneer Research, asi v polovici roku 2004, zdedil už začatý projekt na výrobu obalu fotoaparátu. „Môj predchodca využíval SolidWorks na prípravné dizajnové úpravy,“ hovorí Bloch. „No, na základe mojich skúseností s Pro/Engineerom som bol presvedčený, že je tento systém vhodnejší, pretože má možnosť využívať top down dizajn.“ Bloch presvedčil Pioneer Reasearch na zakúpenie licencie Pro/Engineera. Manažment ochotne súhlasil a on v krátkom čase reštartoval celý projekt, ktorý viedol k vytvoreniu úspešného fotoaparátu SeaLife DC500, ktorý je kompaktný (7,5 x 12,5cm), ľahký (menej ako 500g.) a vodeodolný (až do hĺbky 60 km).

Počas tvorby sa ukázalo, že zabezpečiť vodeodolnosť je vlastne tou ľahšou úlohou, pretože je to len otázka tesnej izolácie. V skutočnosti, čím hlbšie sa potápač ponorí, tým je tesnenie silnejšie. Skutočnou úlohou bolo navrhnúť taký obal fotoaparátu, ktorý vydrží tlak vody, pretože ten by dokázal zdeformovať obal a tým zničiť súčiastky vo vnútri aparátu.
Našťastie vnútro fotoaparátu bolo navrhnuté v systéme Pro/Engineer, takže aj navrhovanie obalu bolo jednoduchšie pri použití toho istého systému.

Pri konštruovaní SeaLife DC500 využil metódu top down dizajnu. „Použitím nástrojov top down dizajnu v Pro/Engineeri sa dá váš model naplánovať oveľa efektívnejšie a pohotovejšie. A to preto, že máte všetky potrebné nástroje,“ hovorí Bloch.

„Myslím, že systém Pro/Engineer zo mňa urobil lepšieho konštruktéra,“ pridáva Bloch. „Poskytuje mi značnú kontrolu a vyváženosť. Je výnimočný hlavne pri kontrole úkosov a osadení súčiastok. Pomoc, akú vám poskytuje pri 3D konštruovaní je značná – rezy a pohľady generuje poľahky.“

Na základe úspechov dosiahnutých prostredníctvom produktu SeaLife DC500 plánuje spoločnosť Pioneer Reasearch rozšíriť v budúcnosti využitie systému Pro/Engineer.